Inspektor nadzoru

Prawo budowlane nie nakłada na inwestora obowiązku, jakim jest uczestniczący w procesie realizacji inwestycji inspektor nadzoru budowlanego. Wyjątkiem są sytuacje, w których jego powołanie stanowi warunek narzucony przez organ administracji lub nadzoru, wydający pozwolenie na budowę. Nawet wtedy jednak, gdy nie masz takiego obowiązku zatrudniony przez Ciebie inspektor nadzoru inwestorskiego przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści.

Dzięki posiadanym uprawnieniom inspektor nadzoru budowlanego sprawdza pracę kierownika budowy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości udziela mu wskazówek dotyczących usuwania ewentualnych usterek, występujących na budowie zagrożeń, wykonywanych ekspertyz i prezentowania ich wyników oraz wielu innych prac niezgodnych z założeniami projektu.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma określone obowiązki, do których zalicza się:

  • kontrola realizowanych prac w kontekście zgodności z projektem budowlanym, zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa,
  • nadzorowanie jakości materiałów budowlanych i wykonanych prac,
  • udział w próbach i odbiorach technicznych, usuwaniu usterek,
  • przekazywanie gotowych obiektów do użytkowania.
Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.